Program KDU-ČSL pro Slavkov u Brna
V komunálních volbách 2018 kandiduji do zastupitelstva města Slavkov u Brna jako lídr KDU-ČSL s následujícím volebním programem:7 „NEJ“ pro Slavkov
1. Bezpečný a plynulý průjezd městem
2. Nové Koláčkovo náměstí a rozšíření kapacity mateřské školy
3. Komplexní řešení pro SC Bonaparte, vyřešení stavu ruiny – Husova 63
4. Senior taxi, hromadná doprava
5. Penzion pro seniory se zajištěnou základní sociální péčí
6. Veřejná sportoviště
7. Hospodaření s vodou a "Stromořadí nového života"
1. Bezpečný a plynulý průjezd městem
Průtah městem a vše, co s ním souvisí – kruhová křižovatka pod náměstím, chodníky, parkovací stání je prioritní stavební záležitostí pro toto volební období.
Další významné rekonstrukce ulic Malinovského a Jiráskova jsou připravené k realizaci.
Ve městě máme cca 30 km chodníků, budeme pokračovat v opravě dalších úseků. Chodníky chceme mít bez bariér pro kočárky a vozíčkáře a pokud možno i s pruhy pro cyklisty.
Nadále budeme prosazovat výstavbu východního obchvatu města – spojnice silnice č.50 a sjezdu na dálnici u Rousínova, tj. řešení pro zásadní dopravní zklidnění severní části Slavkova u polikliniky a škol. Pokud by tento projekt reálně existoval, nemusely by přes naše město vést různé objízdné trasy, které zejm. letos výrazně komplikovaly dopravní situaci ve městě.
Budeme podporovat brzké vyřešení složité dopravní situace křižovatek v oblasti u Penny marketu a odbočky na Křenovice, kterým se zabývají Ředitelství silnic a dálnic a Jihomoravský kraj, majitelé těchto komunikací.
Budeme podporovat brzké vyřešení složité dopravní situace křižovatek v oblasti u Penny marketu a odbočky na Křenovice, kterým se zabývají Ředitelství silnic a dálnic a Jihomoravský kraj, majitelé těchto komunikací.
2. Nové Koláčkovo náměstí a rozšíření kapacity mateřské školy, vzhled města
Rekonstrukce Koláčkova náměstí je nezbytná. Dokončuje se námi připravený projekt, a proto se chceme pustit co nejdříve do jeho realizace.
Vzhledem k tomu, že bude potřeba umísťovat více děti do mateřských škol, připravujeme projekt na rozšíření jejich kapacity o 65 míst.
Chceme navýšit kapacitu družin, kde by děti trávily svůj volný čas, než se vrátí rodiče z práce.
Nechceme nekontrolovaný růst města. Nebudeme podporovat snahy o změny stávajícího územního plánu za účelem zvyšování počtu obyvatel města. Podpoříme jen změny nutné ke zlepšení infrastruktury města (školství, doprava apod.)
Budeme spolupracovat s architekty a urbanisty při zásadních rozhodnutích, ovlivňujících tvář města. Cílem je, aby město mělo svůj osobitý vizuální styl. Budeme pokračovat ve spolupráci také se zahradním architektem.
Vybudujeme kvalitnější jednotný informační a orientační systém navigující do ulic, k firmám, k památkám a zajímavostem města.
Budeme se zabývat otázkou uzavření jižní části náměstí v prostorách bývalé hodinové brány s možností využití investic soukromých subjektů.
Chceme podpořit místní drobné podnikatele, kteří mají své provozovny v městské památkové zóně tím, že zřídíme fond nebo program, ze kterého by město přispívalo na úpravy fasád, zatraktivnění výloh a reklam v městské památkové zóně.
3. Komplexní řešení pro SC Bonaparte, vyřešení stavu ruiny – Husova 63
Zadáme Ideovou studii záměru revitalizace SC Bonaparte s využitím sousední proluky. Studie by měla projít veřejnou diskuzí a připomínkami občanů. Tento komplex by měl sloužit občanům nejméně dalších sto let, a proto je zapotřebí k celé této záležitosti přistoupit velmi rozvážně. Chceme novou budovu propojit se Společenským centrem Bonaparte. Ve stávající budově minimalizovat dispoziční změny, zaměřit se na technickou modernizaci. Nezapomeneme i na pohodlné sezení. Vyřeší se i stávající nevyhovující zásobování restaurace. V nové části navrhujeme vytvořit m.j. adaptivní prostory schopné se přizpůsobit měnícím se potřebám občanů pro jejich různé aktivity a společné akce. Od možností využití například jako místnosti pro spolkovou činnost, knihovnu, coworking kanceláře, Informační centrum, setkávání maminek, prostory pro ZUŠ apod. Jsme si vědomi finanční náročnosti tohoto projektu, avšak je to řešitelné.
Řešení hrůzy města – budovy Husova ul. č. 63 přiléhající k radnici, čeká na rozhodnutí ministra kultury, zda je nutno ji zachovat kompletně nebo z části zbourat. Podle toho bude zvoleno další řešení. Finanční prostředky jsou již připraveny v rezervě města
4. Senior taxi, hromadná doprava
Seniortaxi, které se osvědčuje ve větších městech, chceme aplikovat i v našem Slavkově.
Naší vizí do budoucna je vlastní ekologická doprava města – menší elektrobusy jezdící podle jízdního řádu po městě. Provedeme analýzu této služby z hlediska technického, organizačního a finančního.
Podařilo se nám dosáhnout, že některé spoje Integrovaného dopravního systému zajíždí až k poliklinice. Například dojíždění do nemocnic je pro mnohé občany velmi náročné. Budeme prosazovat, aby spojů IDS zajíždějících do severní části města bylo více.
5. Penzion pro seniory se zajištěnou základní sociální péčí
Připravíme výstavbu dalšího penzionu pro seniory se zajištěnou základní sociální péčí, ve vazbě na možnost získání dotačních prostředků. Podpoříme další rozvoj sociálních služeb.
Budeme udržovat v dobrém stavu budovu polikliniky, tak aby byla příjemná pro pacienty a pro lékaře. Je velmi důležité, abychom zde udrželi a případně i zvýšili počet praktických a odborných lékařů.
6. Veřejná sportoviště
Zvýšíme podporu spolkové činnosti. Chceme více ocenit zejména dobrovolníky pracující s mládeží.
Ve vhodných částech města chceme postupně budovat menší veřejná sportoviště (např. hřiště u vodárky, Bílá louka v části Zelnice). Plánujeme využívat participativních prvků rozpočtů.
7. Hospodaření s vodou a „Stromořadí nového života“
Město musí reagovat na změny klimatu, aby bylo schopné zvládat výkyvy počasí – sucho i přívalové deště. Budeme podporovat všechna rozumná opatření směřující k zadržování vody v krajině, zlepšení čistoty ovzduší a snížení hluku.
Město ošetřuje více než tři tisíce stromů, takže budeme nadále pokračovat v arboristické péči. Chceme mít více kvetoucích ploch ve městě.
Postupně budeme revitalizovat veřejné zelené plochy – sídliště Nádražní, Polní, Zlatá Hora
Například podél nové cyklostezky chceme vysadit „Stromořadí nového života“, kde na výsadbě konkrétních stromů by se dobrovolně podíleli rodiče nově narozených dětí (adopce stromů). Pokud by se tento projekt osvědčil, uplatníme ho i v jiných částech města.
Je třeba změnit celkovou koncepci fungování Technických služeb. Přehodnotit organizaci práce vzhledem k neustále narůstající velikosti ošetřovaných ploch, protože přibývají nové ulice a sídliště. Chceme pořídit novou odpovídající techniku. Nedovolíme privatizaci Technických služeb