Koncem minulého roku iniciovala Rada města vznik pracovní skupiny pro úpravu územního plánu, nejdůležitějšího nástroje pro rozvoj města. Členství v pracovní skupině přijali:
- Lukáš Pecka – městský architekt, který toto má v popisu práce
- Marek Štěpán – město utratilo peníze za architekta, který se zabýval naším městem. Bylo by škoda tyto jeho vědomosti nevyužít
- Dušan Jakoubek – zastupitel města s pověření pro územní plánování (ODS)
- Jan Hudec – osoba s dlouhodobými znalostmi o městě (ČSSD)
- David Kudla – nepolitická persona, bydlící ve Slavkově, z oboru architektura/urbanismus
Pracovní skupina si bude zvát další odborníky dle potřeby z těchto oblastí: urbanismus, sociologie, doprava, zeleň aj.
Co je cílem práce této skupiny?
Slavkov u Brna stojí před zásadním obdobím. Jsme na prahu mezi městem, jehož charakter nebyl výrazně poškozen a obdobím nevyhnutelného stavebního rozvoje města. Zachování stávajícího stavu města je vzhledem k společenské potřebě neudržitelný. Je zde tedy otázka, zda tento rozvoj bude neřízený či řádně regulovaný v harmonii s hodnotami města.
Architekt David Kudla říká: „Současný územní plán obsahuje velmi málo nástrojů, jak majitele nemovitosti korigovat v jejich investičních záměrech. Odvrácenou podobou správného rozvoje obce nám může posloužit aktuální stavební činnost v Holubicích. Město musí být sebevědomým správcem svého katastru a zachovat kvality našeho osídlení pro další generace. I vzhledem k přechodu stavebních úřadů mimo působnost obce od nového roku, je naprosto nezbytné, abychom měli dokument, který nám umožní chránit naše město, ale zároveň bude podporovat správný rozvoj obce. A to je úlohou územního plánu.
Do územního plánu je potřebné zapracovat několik regulativů jako například: výška objektů, minimální podíl zeleně, definici charakteru zástavby dle jednotlivých částí města, aj. Dále by se do územního plánu měly vyznačit pozemky pro veřejně prospěšné stavby, dopravní stavby pro lepší obsluhu území, chybějící propojení v rámci města (například jižní číst obce oddělená obchvatem a železnici), časovou posloupnost rozvoje výstavby, aj.“
Pracovní skupina by se měla taktéž zabývat, jak umožnit individuální výstavbu rodinných domů, a za jakých podmínek bude město umožňovat developerskou výstavbu (měla by na tuto problematiku vzniknout obecní vyhláška).
Výstupem by také měly být podněty pro jednání s dalšími investory dopravní infrastruktury procházející územím správního katastru. Zejména jde o vytvoření přípravy pro podchody přes modernizovanou železniční trať, korekce plánu na západní obchvat a otevření tématu východního obchvatu obce.
Poslání pracovní skupiny:
Oblasti, které by měl územní plán regulovat, jsou velmi široké a doposud se tomuto dokumentu v novodobé historii příliš nevěnovala pozornost. Proto pracovní skupina bude řešit jednotlivé oblasti postupně. Není zde ambice pro vše najít řešení a zapracovat je do jedné změny územního plánu. Činnost pracovní skupiny by měla být dlouhodobá, připravující podněty pro další změny územního plánu.
Aby mohla vzniknout kvalitní úprava územního plánu, kterou místní obyvatelé přijmou za své, je nutná široká diskuze napříč politickým spektrem a diskuze s veřejností. Pracovní skupina by měla vypracovat návrhy na úpravu územního plánu a vést diskuzi s radou, zastupitelstvem a s veřejností. Jenom tímto postupem, můžeme výstavbě v obci dát jasná pravidla, kterým budou obyvatele rozumět a které přetrvají jednotlivá volební období. Jedná se o náročný proces s delším časovým harmonogramem, ale tento postup nezbytný.